Vinicius, Brahim, Odriozola, Regui, Valverde zamanı. “

Madrid’e yerleşenleri oturma vakti geldi. Kötü durumda olanlar. Sadece Şampiyonlar Ligi’ni düşünenlere. Vinicius, Brahim, Odriozola, Regui, Valverde zamanı. “

Aksi nasıl olabilirdi, Katar Grand Prix’sinden sonra Carl Cruthclow’un özel bir yayında yaptığı açıklamaların bir sonucu olarak basın toplantısında motor dünyasında doping mevcuttu.

5 Nisan 2018, 22:16 CEST

Cristina Moreno

“Bana motosiklet yarışlarında doping var mı diye sorarsan bilmiyorum ama diğer sporlara bakarsan bir şeyler olur. Sürücülere karşı değilim ama bence daha fazla test yapmalıyız ve bu çözülmüş gibi görünüyor. Bence doğru yönde hareket ediyorlar, bir şeyler yapmaya çalışacaklar çünkü bunun tüm sürücüler için en adil şey olduğunu düşünüyorum ”dedi İngilizler.

Diğer pilotların desteğini alan bir talep, tepkiler turunda ne kadar açıktı. Carl’a katılıyorum. Öyle olmalı diye düşünüyorum, organize etmenin o kadar kolay olmadığını söylediler ama artık sürücüleri yıl içinde daha fazla test etmeye çalıştıkları durumda olduklarını düşünüyorum ”dedi Dovizioso.

“Katılıyorum, sadece daha fazla kontrol olmasını istiyoruz. Biz profesyonel sporcularız ve daha fazla kontrole sahip olmamız gerekiyor çünkü bu daha adil olurdu. 19 yarışta farklı yarışlarda sadece iki kontrolün uygulanması normal değil ve sadece bazı sürücülerin hepsi değil, bu yüzden FIM ve Dorna’dan bu prosedürü değiştirmelerini istedik, “dedi Marc Márquez.

Petrucci, “Geçmişte kaç vaka bulduklarını bilmiyorum, bence en adil şey diğer sporlarda olduğu gibi daha fazla kontrol yapmak olacaktır,” dedi.

Álex Crivillé: “Marc ve Dovi bu yıl referanslar olacak”

Márquez: “Korumamızı düşürmemeliyiz”

Rossi ve Zarco, Dünya Kupası boyunca kontrollerin genişletilmesi önerisini desteklese de, biraz daha şüpheci davrandılar. Valentino Rossi, “Motorun geçmişine bakarsak çok fazla risk yoktu, ancak katılıyorum, daha fazla kontrol yapılması gerekiyor, genellikle çok az yapıyorlar, bu yüzden daha fazla kontrol varsa orada olacağız”, dedi. Fransız için, dopingin performansı nasıl artıracağı görülüyor: “Motor yarışlarında, sahip olduğumuz birçok şeyi, lastikleri, motoru yönetmeliyiz, ancak doping olup olmadığını ve bu şekilde kazanabileceğimizi görmemiz gerekiyor. ırklar. Normalde birkaç vaka olmasına ve daha iyi gitmeye yardımcı olup olamayacağını bilmemize rağmen, daha fazla kontrol yalnızca daha iyi olabilir.

Cep telefonunuz artık sizi engebeli yolculuklardan veya delinme veya hırsızlık goldbets.top gibi diğer sürprizlerden kurtaracak. Generali, acil yardıma ihtiyaç duyan sürücüler için verimli ve çevik bir çözüm olan yeni bir mobil yol yardımı uygulaması başlattı.

13:40 tarihinde 07/11/2017 CEST

Bu yeni uygulama ile Generali açıkça dijital tarafa geçmekte ve müşterilerini Hasar Operasyon Merkezi’nden telefon numaralarını aramak zorunda bırakmakta ve bu süreçte yer alan bekleme sürelerinden kurtarmaktadır. Artık bu uygulama, kullanıcıların yaşadıkları durumu ve konumlarını detaylandırarak sorunlarını anında bildirmelerine olanak tanıyor.

AŞAĞIDA KALMAYIN

Yeni uygulama, aracın tescil numarasını, arızanın nedenini ve seyahat eden kişi sayısını soracaktır. Uygulamanın coğrafi konumu ile Generali konumunuzu tespit edebilecektir. Böylelikle sigortacı, herhangi bir zamanda mahsur kalmışlık hissine kapılmadan, müşterilerinin ihtiyaçlarını olabildiğince çabuk karşılayabilecektir.

Yeni Generali Uygulaması, coğrafi konum sayesinde süreçleri kolaylaştırır. | GENEL

Generali, müşteri hizmetlerinde her şeyden önce maksimum verimlilik ve çeviklik üzerine bahse giren bir sigorta şirketi olduğundan, onu karakterize eden şeyleri yapmanın bir yolu olan Daha Basit, Daha Akıllı ve Daha Hızlı (daha basit, daha akıllı ve daha hızlı) stratejisinin bir parçasıdır. . Böylece müşteriler sayısız baş ağrısından kurtulabilir.

TEK BİR UYGULAMANIN ÖTESİNDE

Bu yeni hizmet GENERALI Uygulamasında (Android veya iOS için) veya genel olarak “Yol Yardımı” bölümünde mevcuttur. Daha az dijital beyinler için, işlevselliğe bir bağlantı içeren otomatik olarak bir SMS gönderecek olan Talepler Operasyon Merkezi’ni arama seçeneği de vardır.

Gençler için ilk araba sigortalarını alırken ipuçları

Hangi sigortanın sizi kapsadığını bilmediğiniz beş vaka

Generali, hizmeti daha da iyileştirmek için müşterilerine kentsel alandaki veya telefonların doygun olduğu zamanlardaki arızalar için sanal bir aracı sağlayabilir.

Neyse ki, araba kullanma hissini hala sevenler için, en tutkulu mirasından vazgeçmeyi reddeden markalar var. Aklınızı veya yaşama isteğinizi kaybetmeden gezegeni korumak için yenilik ve geleneği birleştiren firmalar. Bunun bir örneği, aralıksız teknolojik yeniliklerle feshedilen gelecekteki bir sürücüye işaret eden bir pazarın bin yıllık sürüklenmesine karşı savaşmak için doğan yeni Honda Civic Typer R’dir. İçindeki her şey yerleşik olanı sorgulamak için yaratılmıştır.

11/03/2017

Saat 18: 56’da CET

Honda Civic Type R ile ilk temasımızda, böylesine abartılı bir estetiği azarlamamak bizim için zordu. Yeni başlayanlar için, bu yeni nesil 4,55 metre uzunluk, 187 genişlik, 1,43 metre yükseklik ve 2,69 metre dingil mesafesi ile daha uzun, daha geniş ve daha alçaktır. Burun, bal peteği ızgarası, büyük hava girişleri ve havalandırmalı alüminyum kaputu ile sportif tasarımda bir egzersizdir. Alt dudak, karbon gibi davranır ve buradan her şeyin bir anlamı vardır, ancak abartılı görünebilir.

HER ŞEYİN BİR SEBEBİ VAR

Ön tarafın yan şeritleri, türbülansı önleyen ve aerodinamiğin yeni Type R’nin temel bir parçası olduğu, bu nedenle neredeyse arkası neredeyse tarif edilemez olan tekerlek bombelerinin açıklıklarından bir hava akışı oluşturuyor. Devasa spoyler bir göz alıcıdır, ancak aynı zamanda, yere basma kuvveti etkisine ulaşmada ve aracı yerde tutmada kilit rol oynayan tavanın arkasındaki eklentilere de dikkat etmeniz gerekir. Üç egzoz borusu, merkezi olanın, devir yükseldiğinde kabin içindeki gürültüyü azaltmak için bir hava toplayıcı görevi gördüğünü bildikten sonra hakkında konuşacak çok şey ve daha fazlasını veriyor. Difüzör pastanın üzerine krema ekler, böylece yakalar siz ilerledikçe döner.

Aerodinamik, bu büyük spoyler için suçludur. |

İçeride, kavrama işlevini mükemmel bir şekilde yerine getirmenin yanı sıra, uzun yolculuklarda bile rahat olduğu ortaya çıkan kırmızı ve siyah renkli kova koltuklarını beyaz ve kırmızı dikişlerle vurgulamakta fayda var. Sürüş pozisyonu, dokunulduğundan daha az sportif, ancak günlük kullanımda takdir ediliyor. Bu son daha işlevsel uyum, bu Type R’ye 7 inçlik bir multimedya ekranı, tarayıcı, bağlantı ve onu Alman rakipleriyle neredeyse aynı seviyeye yerleştiren bir dizi başka çözümle daha büyük bir ekipman sağlayan olandır. Teknolojik bölümde kazanan ancak bu spor arabanın önerdiği yaşanabilirlik konusunda çok az şey yapabilen bazı savaşçılar. Arka koltukların boşluğuna, arka koltukların katlanmasıyla 1.209’a genişletilebilen, GTI segmentinin en iyisi olan 420 litrelik bir bagaj eklenmelidir.

YARIŞLARIN

Eğer bir şey bu kompaktlığı karakterize ediyorsa, direksiyonun arkasında ilettiği hislerdir. Turboşarjlı 2.0 litrelik Turbo VTEC bloğu, önceki nesilde kullanılanla aynıdır, ancak 320 hp’ye ulaşmak için optimize edilmiştir. En dikkat çekici şey, maksimum torktaki 400 Nm’ye yükselmedir, ancak Japon mühendislerin en çok üstün geldiği Tip R’nin yapısındadır. Arkada% 37 daha yüksek burulma sertliği, yeni çift akslı süspansiyon ve çok bağlantılı konfigürasyon ile dinamik evrim dikkat çekicidir. Adaptif süspansiyon sistemini eklersek yarışa minimum düzeyde adapte edilmiş bir devre arabamız var. Tüm bunlar, sürücüye iletme ve tereddüt etmeden taleplerine sadık kalma yeteneği ile piyasadaki en duyusal araçlardan birine yansıtılır.

Honda Civic Type R’nin kısa, sert ve çok sportif vites kolu |

Test sırasında, hız limitleri altında hapsedilen ve diğer kullanıcıların çok az takdir yetkisiyle ani şekline bakmalarına izin veren basit bir arabanın olduğu otobanları unuttuk. Bir virajdan geçtikten sonra, virajdan geçip giderken sürüş tutkusunu bize hatırlatmaya hazır bir makinenin suyunu bulabildiğimiz dağ kesimlerinde. Comfort modunun görünümü, daha radikal karakterini seçkinleştirdi ancak hala Nürburgring’in Yeşil Cehennemini 7 dakika 43,8 saniyede aşabilen bir araçla karşı karşıyayız, bu yüzden çizgiyi geçtik ve Spor modunu etkinleştirdik. Değişiklik anında gerçekleşir, motor vites düşürerek uykudan uyanır, direksiyon sertleşir ve süspansiyon düzensizlikleri filtrelemeyi durdurur. Şasisi tereddüt etmeden tepki verir ve motor 6.500 tur sonra kesimi uzatır. Yeni kendi kendini hizalayan devir sistemi, vites küçültme sırasında kilitlenmeyi azaltmak için tanıdık topuk parmağını taklit eder. Muhteşem kısa, sert ve hassas kol sayesinde gerçekleştirilen bir hareket. Honda Civic Type R’nin direksiyonunda iyi olduğunuzu düşünmek kolay, bu yüzden + R moduna geçtik (pist için belirtilmiştir). Sınır, açık yollarda bir seçenek değil, Spor’a kıyasla çok az değişiklik.

Kompakt GTI segmentinde en iyi bagaja sahiptir. |

Duyular için bu pompa iki trim seviyesinde sunulmaktadır. GT olarak adlandırılan serinin en iyisi, teknolojik ekipman ekler ve 41.600 Euro’ya mal olur. 38.400’den başlayarak, zaten saçınızın dik durmasını sağlamaktan sorumlu olan temel olana erişebilirsiniz.